Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YALÇINKAYA, POLİSLERİN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, polislerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Yalçınkaya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Okunma: 2919

08.08.2017 15:18

Facebook'ta Paylaş

Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, son derece güç koşullarda görev yapan polislerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Yalçınkaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, emniyet teşkilatının sorunlarının çözümü konusunda adımların acil olarak atılması gerektiğini vurguladı.

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, hazırladığı soru önergesinde, güvenliğin bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli konuların başında geldiğini belirterek, “Güvenliğin olmadığı bir ortamda; sağlıktan, eğitimden, ulaşımdan, ticaretten, iletişimden yani sağlıklı ve huzurlu bir ortamdan söz edilemez.”dedi.

Yalçınkaya, “Ülkemiz coğrafi konumu ve stratejik önemi dolayısıyla yıllardır uluslar arası terör ve organize suç örgütlerinin eylem hedefi konumundadır.  Böylesine stratejik bir konum ve öneme sahip ülkemizde, her türlü zor koşul ve şartlar içerisinde büyük bir özveri ile görev yapan Emniyet teşkilatımızın çok büyük sorunları vardır. Ağır iş yükü, özlük ve ekonomik sorunlarının çözülememesi nedeniyle teşkilat mensuplarımızın mağduriyetleri her geçen gün artmaktadır. Çalışanların sorunlarının çözümü konusunda adımların ivedilikle atılması gerekmektedir.”dedi.

  Bir memur ayda 160 saat çalışırken, polis memurları gerektiğinde 2, 3 gün görev başında kalarak ayda 300 saati de aşan bir mesai ile çalışmak durumunda kaldığına dikkat çeken Yalçınkaya, Bakan Soylu’nun şu sorulara yanıt vermesini talep etti:

 

Özlük Hakları iyileştirilecek mi?

“-Bu yoğun çalışma temposu, polis memurlarımızın stresini artırmakta ve psikolojilerini bozmaktadır. Büyük özveri ile görev yapan polislerimizin yaşadıkları bu olumsuzluklar nedeniyle polislerimizin kendileri ve ailelerinin üzerinde istenmeyen üzücü durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür arzu edilmeyen durumların yaşanmaması için bakanlık olarak yaptığınız ya da yapacağınız çalışmalar nelerdir?

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında kamu görevi yapan memurlar olan polislerimizin, maaşları ve özlük hakları bu kanuna göre şekillenmektedir. Ancak polislerimizin ağır çalışma şartları bu kanun kapsamındaki diğer kamu görevlileriyle kıyaslanamayacak ölçüde farklıdır. Bu gerçek gözetilerek, polislerimizin ekonomik ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmenin gerçekleştirilmesi hükümetinizin gündeminde midir?

 

Yeni personel alınacak mı?

-Ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi nedeniyle teşkilatta görevden ihraç edilenler, açığa alınanların olması nedeniyle, görev yapan polislerimizin iş yükü artmıştır. Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle ihraç ve açığa alınan polis sayısı kaçtır? Emniyet teşkilatımızın personel sayısı bakımından güçlendirilmesi hükümetinizin gündeminde midir? Yeni personel alımı olacak mıdır?

-Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde görev yapan polislerimize yönelik lojman, dinlenme ve moral tesisleri gibi tesis ve barınma hizmetleri son derece yetersizdir.  Bu bölgelerde görev yapan polislerimizin hayat mücadelesinde karşı karşıya kaldıkları zorlukların çözümüne yönelik yaptığınız çalışmalar nelerdir?

 

3600 Ek Göstergesi gündeminizde mi?

-Polislerimizin en büyük mağduriyetlerden birini de emekli olduktan sonra yaşadıkları ekonomik kayıplar oluşturmaktadır. Görevde kaldıkları süre içerisinde büyük fedakarlık ve canları pahasına görev yaparak huzur ve güvenliğimizi sağlayan polislerimiz, aldıkları düşük emekli maaşları ile hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Polislerimizin bu mağduriyeti yaşamamaları için tahsil durumuna bakılmaksızın ek göstergelerinin 3600 ek göstergeye yükseltilmesi hükümetinizin gündeminde midir? Gündeminde olacak mıdır?” 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin