Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“YALÇINKAYA’YA HALKIN TEVECCÜHÜ HER GEÇEN GÜN DAHA DA ARTTI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol, EYBEY Medya’da yayınlanan Erdem Tabakoğlu ile Ters Işık programının konuğu oldu. İl Başkanı Akyol programda seçim sürecini değerlendirerek son gelişmeleri ele aldı. Akyol yaptığı açıklamada CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Muhammet Rıza Yalçınkaya’ya Bartın halkının teveccühünün giderek arttığına dikkat çekerek, “Başladığımız noktadan şuanda çok çok üzerindeyiz. Seçim startını verdiğimiz andan itibaren halkın teveccühü her geçen gün daha çok arttı”dedi.

Okunma: 597

28.03.2024 10:20

Facebook'ta Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol, EYBEY Medya’da Erdem Tabakoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Akyol programda yaptığı açıklamada başta CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Muhammet Rıza Yalçınkaya olmak üzere CHP’li belediye başkan adaylarına her geçen gün halkın teveccühü ve ilgisinin arttığını dile getirdi.

“Halkın teveccühü her geçen gün daha çok arttı”

 Akyol seçim çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ramazan ayı dolayısıyla güzel bir seçim atmosferi var şuanda Bartın’da. Birbirimizi üzmeden, kırmadan dökmeden bir seçim atmosferi geçirmeye çalışıyoruz ama tabi bazen üzüldüğümüz noktalar oldu. Güzel bir atmosfer var şuanda. Başladığımız noktadan şuanda çok çok üzerindeyiz. Seçim startını verdiğimiz andan itibaren halkın teveccühü her geçen gün daha çok arttı. Zaten adayımız Rıza Yalçınkaya’yı Bartın halkı hemen hemen yüzde 80’i tanıyor. Tabi dışarıdan gelenleri katmazsak. Yeni atanmışları katmazsak. Onlara da kendimizi tanıtıyoruz. Güzel bir karşılama var her alanda. Bu her geçen günde artıyor. Şuanda atmosfer bizim için gayet güzel.

Akyol ilçe ve beldelerdeki seçim atmosferini değerlendirdi

Bugüne kadar merkez ve projeleri konuştuk. Amasra beldemizde de zaten Recai Başkanımız şuanda tekrar aday. Çalışmalarıyla Amasra’da değişik projelerle halkın karşısına çıktı. Orada güzel bir atmosfer var. Çekişmeli bir atmosfer var. Daha öncede bahsetmiştim, bizim kazanabileceğimiz bölgelerde bir ittifak yapıldı. Bartın merkez bir tanesi, Amasra ve Kurucaşile’de. İttifak yapılan yerlerde şuanda çok güzel durumdayız. Çünkü insanlarda şunu biliyor artık, neden tek başına çıkamadı Cumhuriyet Halk Partisinin karşısına. AK Parti ve MHP  neden tek başına çıkamadı da buralarda ittifak kuruldu. Acaba kazanamayacaklarını bildikleri için mi ittifak yaptılar düşüncesi her zaman akıllarında kalan bir soru işareti. Nitekim biz üç ittifakın olduğu yerlerde de son derece şuanda güzel gidiyoruz.

“Kazanamayacaklarını bildikleri için ittifak yaptılar”

Şuan herkes şunu söylüyor, ‘atbaşıatbaşı’ diyor insanlar.  Atbaşı demeleri bile, bakın biz atbaşı onlara bunu kabul etmiyoruz. Çünkü atbaşı denilen bir atmosferde biz inanıyoruz ki bu telefonla yapılan anketler sonucunda varılan bir kanı. Telefonda insanlar çoğu zaman istedikleri partiye oy veremiyorlar. Özellikle kendilerini saklama gereksinimi hisseden adım ortaya çıkmasın diyen insanlar genelde kendilerini saklarlar. Bu insanlar ben CHP’ye oy vereceğim demekten imtina ederler. Eğer durum böyle olduğu takdirde atbaşı bir durum varsa iş çoktan bitmiştir diyorum ben bizim lehimize. Amasra’da aynı şekilde. Orada Recai Başkanımızın çalışmaları biliyorsunuz, Amasra’da bizim kalemizdi, Ulusta kalemizdi, Kurucaşile’de, bunların hepsi geçmişte bizim kalemizdi bu bölgeler. Ayrı ayrı çıktıklarında kazanamayacaklarını bildikleri için zaten orada  bir ittifak yaptılar. Bartın merkezde de aynı şekilde. Mesela bu ittifak diğer yerlerde yapılmadı. Kozcağız bölgesinde. Neden orada ittifak yapılmadı? Çünkü orada dediler ki biz güçlüyüz. İki adayla güçlüyüz CHP güçsüz. Kozcağız’da çok büyük sürpriz olabilir. Çünkü seçim her geçen gün değişebilir. Son dakika bile seçim değişebilir, bu hava değişebilir.  Kozcağız’da Meliha hanımın adı her gün kulaklarımıza geliyor. Artık insanlar alışılagelmiş başkanlardan, yönetimlerden sıkıldı. Kendine yakın, kendi derdini anlatabileceği, anlatınca kendini dinleyebilecek bir belediye başkanı arıyor. Önceden arayamıyorlar mıydı? Arıyorlar. Ama bu sefer daha farklı. Artık her şey her geçen gün zorlaşıyor. Bunun için caddede biz karşılaşıyoruz. Biz size derdimizi rahatlıkla anlatabiliyoruz diyorlar. Kozcağız’a gittiğimizde de aynı. İyi ki çıktın Meliha abla diyorlar.”

“Halkı kandırma amaçlı yapılmış bir söylem”

Hükümetle yakın bir belediye olmazsa ne doğalgaz gelir, ne TOKİ gelir gibi söylemlere de cevap veren Akyol, “İktidar kanadı her platformda dillendiriyor. İktidarla yerel belediye bir olmazsa hizmet gelmez. Kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil. Bizim en yakın örneğimiz Çaycuma Belediyesi. İktidar da mı değil. Ne konuşuyoruz bugün Çaycuma Belediyesinin yapmış olduğu icraatları konuşuyoruz, halka nasıl hizmet ettiğini konuşuyoruz. Bülent beyin projelerinde var dediği her şeyi gerçekleştirdiğini görüyoruz. Ve tekrardan Çaycuma halkı Bülent beye büyük teveccüh gösteriyorlar. Eskişehir bir Büyükşehir Belediyesi. Yıllardan beri muhalefette. Hep muhalefetteydi. Bugün Türkiye’nin yıldızı parlayan en büyük Büyükşehir Belediyesi. Yanındaki Kütahya bir iktidar belediyesi ama bugün Kütahya’yı konuşmuyoruz. Kütahya’ya yapılan hizmetleri konuşmuyoruz. Neyi konuşuyoruz Eskişehir’i konuşuyoruz, öğrenci memleketi. İktidarla belediye bir olmazsa hizmet gelmez anlayışı kesinlikle yanlış bir anlayıştır, yanlış bir söylemdir. Çünkü devletin belediyelere kişi başına gönderdiği bir para vardır. Bu Türkiye’nin her yerinde aynıdır bu değişmez. Gelen bu parayı belediye yönetimi olarak doğru projelere aktarırsanız halkın yararına kullanırsanız, o ekonomiyi doğru yönetirseniz yapamayacağınız proje yoktur. Bu şuanda halkı kandırma amaçlı, oylarını alma amaçlı yapılmış bir söylemdir. Bunu halkımız inşallah 31 Mart’tan sonra iliklerine kadar hissedecek ve görecektir hiç merak etmesinler.

“Halkın gözündeki değişim ışığını gördüm”

Belde ve ilçelerde ki son durumu değerlendiren Akyol,  “Kurucaşile. Gümbür gümbür geliyor Kurucaşile. Ben Kurucaşile’ye seçim için ziyaret yaptığımda halkın o gözündeki değişim ışığını ben gördüm. İnsanlar artık emin olun her yerde değişim istiyor. Bu hizmetlerden artık sıkıldı insanlar. Yıllardan beri söylem söylem. Bartın ciddi anlamda bu söylemlerden sıkıldı. İlçe ve beldelerde dahil. Ulus’ta sürpriz olabilir. Bizim partilimiz eğer adayın arkasında durduğu sürece bizim alamayacağımız yer yok. Şuanda bu seçimi yaşıyoruz biz. Bu seçim o seçim. Çünkü her yerde bizim partilimiz adayının arkasında.

 

“Tahlisiz bir açıklama”

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ercüment Özçelik’in yaptığı açıklamayı da değerlendiren Akyol, “Ben bir il başkanı olarak o açıklamaya talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. Neden? Bugün birileri bir metin hazırlar amacı sadece karşısındaki adayı yıpratmak için yapılan bir metindir o. bugün o açıklama, Ercüment beyin bir bankta oturarak elinde kitabı, gözünde gözlüğü, iyi incelerseniz bir metin verilmiş ve Ercüment bey o metini okuyor. Ercüment Bey deneyimsiz bir siyasetçi değil. Deneyimli bir siyasetçi. Eğer Ercüment Bey Rıza Yalçınkaya’nın Bartın’a ne yaptığını, ne kazandırdığını bilmiyorsa gerçekten o gözlüklerle değil at gözlükleriyle baktığını söylerim Ercüment beyin. Cumhuriyet Meydanımız yoktu, Cumhuriyet Meydanı. Bu kim kazandırdı? Rıza Yalçınkaya. Rıza Yalçınkaya terminali eski konumundan alıp şehir dışına götürdü. Kırmızı Caddeyi trafiğe kapattı. Ben size sadece 3 örnek saydım. Sayısız örnekleri var.”

Belediye kasasının “tam takır” olduğu yönündeki söylemleri de değerlendiren Akyol, “Hep şunu söyledim. Yani cevap istedim. Bu yapılan harcamalar belediye kasasından mı yapılıyor? Yoksa şahsi kasadan mı yapılıyor? Çünkü seçim atmosferine girdik. Biz de bir seçim bütçesi yönetiyoruz. Bu yönettiğimiz seçim bütçesinde fiyatlar o kadar çok emin olun yetişemiyoruz. Gönülden çok şey geliyor yapmak. Bugün Bartın'ın her tarafı afişlerle donatıldı kim donattı bunu? Milliyetçi Hareket Partisi donattı. Bir afişin maliyeti yaklaşık beş bin lira civarında. Hatta asılan yerlere para bile verildiği söyleniyor. Bakın her taraf afişlerle donatıldı. Her taraf billboardlarla donatıldı. Eğer bu paralar şahsi cepheden değil belediye bütçesinden çıkıyorsa elbette o bütçede para kalmamıştır.

Sandık güvenliği konusunda ise Akyol şöyle konuştu, “Sandık güvenliği konusunda her zaman bir tereddüt vardır. Baskıyı hisseden bizler de de var. Çünkü neden? İnsanlar artık korkuyorlar. Bize oy vermezsen şöyle olur, bize oy vermezsen böyle olur. O oyun fotoğrafını çekmezsen şöyle olur. Çocuğunu işten çıkartırız söylemleri kulağımıza geliyor. İnşallah bunlar doğru değildir. Ama sandık güvenliğini sonuna kadar sağlayacağız. Her sandıkta sandıklara sarılacağız. Telefon mevzusunda ben buradan memur arkadaşlara seçim kurulundaki başkanlardan rica ediyorum. Lütfen bu konuda titiz olsunlar. O telefonları alsınlar. İkinci telefonu varsa ikinci telefonu da alsınlar. Lütfen hiç kimseyi, bakın hiç kimseyi telefonla sandığa sokmasınlar. O perdenin arkasına sokmasınlar. İnsanlarımızın mağdur olmasına engel olsunlar. Kimse mağdur olmasın.”

“İnsanlar yavaş yavaş işin iç yüzünü görmeye başladı”

Anketlere değinen Akyol,“Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu belediye başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra Bartın'da birtakım icraatlara başladı. Bunlardan bir tanesi yol yapmak. Temizlik yapmak. Şimdi ne oldu? Çalışkan başkan dediler. Başkan bir anda hızlı başladı. Hızlı başkan oldu. Daha sonra Cumhur İttifakı olarak da seçmenin karşısına çıkınca tamam dedi. Bunu kimse yıkamaz dedi şimdi. İlk başta anketlerin yüzde 60 civarında bir oy potansiyeli vardı. 60’a 28 dediğiniz gibi o oy potansiyeli vardı. Seçim atmosferine girildikten sonra artık insanlar yavaş yavaş işin iç yüzünü görmeye başladı. İlerleyen dönemde 31 Mart'tan sonra belediye başkanlığını kim daha iyi yapabilir? Kim projelerini gerçekleştirebilir. Kim daha iyi hizmet edebilir? Kim bizi dinler? Kim bizim yanımızda olur? Kim bizim derdimize ortak olur düşüncesi genişledi. Zaten Rıza Yalçınkaya’yı çoğu tanıyor. Tekrardan koltukta görmek istiyor. Karşımızda deneyimli siyasetçi var. 8 buçuk yıl belediye başkanlığı yapmış. 11 buçuk yıldır milletvekilliği yapmış, deneyimli bir siyasetçi. Bugün kişiliğiyle, icraatlarıyla, geleceğe bakışıyla projeleriyle çalışma ahlakıyla, dürüstlüğüyle Bartın halkına mal olmuş birisi. İnsanlar bunu bir kefeye koydu, Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu’nu bir kefeye koydu. Biz dedi kimi seçersek Bartın’ı ileri götürür düşüncesi oldu. En son 48’e 47 oldu. Bunlar bizim yaptırdığımız anket değil. Bunlar kendilerinin yaptırmış olduğu anketler. Bir nebze de kendileri bunu ele veriyorlar. Kendi kendine ele veriyorlar. 60’tan 48’e düşmüşler. Biz 20’lerden 47’lere çıkmışız. Seçime az bir süre kaldı. Yüzde 14, 15 civarında bir kararsız seçmen var. Bu kararsız seçmenin çoğu emekliler. Emekli neyi bekledi? Cumhurbaşkanından haber bekledi. Mitinglerde bize bir müjde gelsin, biz rahatlayalım, sandığa öyle gidelim beklediler. Ve emeklimizin beklemiş olduğu müjde de gelmedi. Ben buradan emeklimize sesleniyorum. Bizim emeklerimiz için çok güzel projelerimiz var. Bartın yerelinde. Emekliler evimiz var. Emeklilerimiz ne yapıyor? Sadece çay içiyor orada. Torunlarını getirsinler. Çocuklarını misafirlerini ağırlasınlar orada. Biz neden orada bir yemek veremiyoruz emeklilerimize? Bugün İstanbul'da kent lokantaları var. Bakın kent lokantası açacağız demiyoruz. Bizim kent mutfağımız var. Öğrenci projemiz vardı. Maliyeti ne? Neden orada emeklilerimiz yemek vermeyelim.

“Cemal Akın’a yapılmış bir saygısızlık”

Hüseyin Bey'in açıklamaları var. Bunu hatta sizin haberinizde konu oldu. ‘15 yılda yapılamayanı ben bir yılda yaptım’ bakın bu bir itiraftır. Bu bir de Cemal Akın'a yapılmış bir saygısızlıktır. Bakın Cemal Akın başkanımız milletvekiline aday olduktan sonra belediye meclisi oylarıyla, kararıyla beraber Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu o belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Güzel icraatları oldu. Yani baktığınızda belediyede belediye çalışan açısından o olduğu söyleniyor. Ne dedi? Ben dedi 15 yılda yapılamayanı dedi bir yılda yaptım dedi. Cemal Akın'a yapılmış büyük bir saygısızlıktır bakın bu. Ben bunu kendisine hiç yakıştıramadım. Çünkü Cemal Akın da kendisi beraber çalıştılar belediyede. Bütün projelere beraber imza attılar. E madem biliyordun böyle olması gerektiğini. Neden Cemal Bey bunu söyleyip de beraber yapmadınız. O koltukta Cemal Akın’ın büyük bir payı var. Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu'nun o koltuğa oturmasında Cemal Akın’ın büyük bir payı var. Bir de şöyle bir gaf yaptı. Bartın Belediyesi'ne 5 yıl daha muhalefete teslim etmeyin dedi. Hani Cumhur İttifakı'ndan bahsediyorduk? Cumhur İttifakı'nın gücünden bahsediyorduk. 7 yıldan beri Cumhur İttifakı'nın bir ortağısınız. neden yaptırmadın böyle bir güç var. Programın başında dedik ya iktidarla belediye aynı olmazsa hizmet gelmez. E aynıydınız. 7 yıldan beri aynıydınız. Ne yaptınız Bartına? Ne yapıldı Bartına? Ben onu soruyordum bakın. Yok hani bu dikili ağacı yok diyenlere soruyorum. Nedir? Geçmişe bakın geleceği görün. Ben gelecekte de bu söylemlerin yerini bulacağını zannetmiyorum. Sadece seçimi almak için seçime odaklanmış bir söylemdir bunlar bakın. Bugün Rıza Yalçınkaya o koltuğa oturduğunda Ankara'da çözemeyeceği iş bürokrasiden bahsediyorum alamayacağı yatırım yoktur bakın. Bugün Ekrem İmamoğlu belediye başkanımızın arkasında Mansur Yavaş belediye başkanımızın arkasında. Bakın bizim büyükşehirlerden bahsediyorum. İstanbul ekonomisi Türkiye ekonomisinin beşte biri. Bakın ondan bahsediyorum. Neden İstanbul diye bastırıyorlar? Çünkü İstanbul'u alan Türkiye'yi alır. Her şey İstanbul'da. Bakın biz kardeş belediyecilik olgusunu her geçen gün geliştiriyoruz. Bartın'ın hizmet almasında bu belediyelerle sonuna kadar iş birliği içerisindeyiz. Böyle bakmalarını düşünüyorum. Ben gençlerimizin kararsız seçmenimizin böyle bakmasını istiyorum ve değerlendirmelerini ona göre yapmalarını istiyorum. Kendilerini kim doğruyu söylüyorsa, kendilerini kim inandırıcı geliyorsa, kimin kendilerine iyi hizmet getireceğini biliyorlarsa ona göre düşünüp taşınmalarını ve ona göre karar vermelerini istiyorum. Bakın bunun bir dönüşü yok. Bu belediye seçimleri son seçimdir. Bakın Türkiye'nin önündeki son seçimdir. İnsanlar kararlarını ona göre vermeli. Herkes bu seçimde kararını doğru vermelidir ki Türkiye Cumhuriyeti'nin ilerlemesinde büyük bir pay sahipleri olacaklardır bakın. Bu seçim ciddi anlamda son seçimde çok detayına girmiyor açmıyorum. Son seçimdir bakın bu seçimde şayet doğru kararı veremezsek her anlamda ekonomi anlamında, çok zor günler yaşayacağız. Ben de onun için insanlarımızdan seçmenlerimizden, Bartın halkından, Türkiye halkından bu seçimde doğru karar vermelerini rica ediyorum”dedi.

Haber: Soner Boyacı

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin