Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“YAYA ÖNCELİĞİ TRAFİKTE KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmesiyle hayata geçirilen “Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası” çerçevesinde devletin tüm unsurlarıyla farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlikler kapsamında Bartın’da da farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Bartın Valisi Sinan Güner, “Burada kırmızı çizgimiz taviz vermeyeceğimiz bir çizgidir. Bizde kırmızı çizgimizde trafikte yaya önceliğini vurguluyoruz. Bütün ülkemizin, devletimizin ve milletimizin kırmızı çizgisi de bu olmalıdır.”dedi.

Okunma: 1303

31.03.2021 12:31

Facebook'ta Paylaş

Bu kapsamda 2021 yılı boyunca yürütülecek faaliyet ve destekleyici kampanyaların etkisini arttırmak, yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer-zemin işaretlemeleriyle uyarılarak dikkatlerini üst seviyeye çıkarmak, bu alanlara gelmeden yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak için “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” sloganıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi aynı anda İlimizde de Bülent Ecevit Bulvarı Endüstri Meslek Lisesi önündeki yaya geçidinde etkinlik gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen etkinlikte Bartın Valisi Sinan Güner, şehrimizin muhtelif noktalarında kamu görevlileri, vatandaşlar ve öğrencilerle gerçekleştirilen etkinliğin amacının trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması, yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması ve yayaların yaya geçidini kullanmasının teşvik edilmesi olduğunu belirterek, kırmızı çizgimizin yaya önceliği olduğunu ifade etti.

“Burada kırmızı çizgimiz taviz vermeyeceğimiz bir çizgidir”

Bartın Valisi Sinan Güner yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Yaya önceliğinde duyarlılığı arttırmak ve farkındalık yaratmak için Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen “Önce Yaya Uygulaması“ kapsamında buradayız. Burada kırmızı çizgimiz taviz vermeyeceğimiz bir çizgidir. Bizde kırmızı çizgimizde trafikte yaya önceliğini vurguluyoruz. Bütün ülkemizin, devletimizin ve milletimizin kırmızı çizgisi de bu olmalıdır. Bu sembolik çabanın karşılığını bekliyoruz. Maalesef son 1 yıl içerisinde yaya öncelikli uygulamamızda istediğimiz başarıyı elde ettiğimizi söyleyemeyiz. Yaş ve cinsiyet guruplarına göre sürücülerin farklı davranış biçimleri var. Genellikle eğitimli yeni sürücülerin bu sürece daha yatkın olduğunu ancak bazılarınınsa bunu hiç dikkate almadıklarını maalesef gördük. Emniyet ve jandarma trafik birimleri bu konuda çalışma yapıyor. Hangi alanda ve neden aksama olduğunu tespit etmeye çalışıp bunu uygulama projeleri geliştiriyorlar. Zaman içerisinde oturacağını düşünüyorum. Bu bir kültür ve eğitim meselesi. Hayatın parçası haline gelmesi icap ediyor. Tekrar bunu vurgulamak için buradayız. Yaya önceliği trafikte kırmızı çizgimiz.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin