Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YEŞİL’DEN TTK’YA SAHİP ÇIKIN ÇAĞRISI

TÜRK-İŞ’in 24’üncü Olağan Genel Kurulu ikinci gününde konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK’ya sahip çıkılmasını talep ederek, “Türkiye’de madencilik sektöründe tarihsel birikime sahip olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na, Türkiye Kömür İşletmeleri’ne, milli kaynakların değerlendirilmesinde ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayan Maden Tetkik Arama Kurumu’na, özkaynaklarımızı ülke ekonomisine katan madencilik sektörümüze sahip çıkılmasını istiyoruz.” dedi.

Okunma: 735

06.12.2023 13:19

Facebook'ta Paylaş

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Kurulda yaptığı konuşmada GMİS’in Türkiye’de kurulan ilk 3 sendikadan biri olduğunu ve 17 Kasım’da 77’inci yıllarını kutladıklarına dikkat çekti. 77 yıllık sürecin mücadelelerle dolu tarih içerdiğini ifade eden Genel Başkan Yeşil, “Sendikamız işimize, aşımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkarken her ortamda ve her şart altında çözüm önerilerimizi de ortaya koyduk.

Bir yandan ülkemizin bulunduğu coğrafyada süren çatışma ve savaşlar, dünyada ve özellikle Avrupa’da sıklıkla yaşanan enerji krizleri, diğer yandan uluslararası piyasalarda enerji fiyatlarının istikrarsız hale gelmesi ve tedarikte yaşanan sorunlar, yerli ve milli kaynakların değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bizler işimize, ekmeğimize, işyerimize sahip çıkmanın, halkımızın ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmak olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz madenciler, iş sağlığı ve güvenliğinin tam anlamıyla sağlandığı çalışma şartlarında ülkemize ve milletimize daha çok hizmet etmek istiyoruz.” dedi.

“Madencilik sektörümüze sahip çıkılmasını istiyoruz”

Türkiye’nin ithalatçı politikalardan vazgeçmesi gerektiğini, yerli ve milli kaynaklarını harekete geçirmesi gerektiğini ifade eden Genel Başkan Yeşil, şöyle konuştu:

“Bu nedenledir ki; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyetimizin ilk yıllarında büyük önem verdiği ve Türkiye’de madencilik sektöründe tarihsel birikime sahip olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na,  Türkiye Kömür İşletmeleri’ne, ülkemizde yeraltı zenginliklerimizi arayan ve bulan bir kurum olarak milli kaynakların değerlendirilmesinde ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayan Maden Tetkik Arama Kurumu’na, özkaynaklarımızı ülke ekonomisine katan madencilik sektörümüze sahip çıkılmasını istiyoruz. Kurumlarımızın geleceği için umut olan 2 bin işçinin TTK’ya alınmasında bizlere büyük destek veren TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’a, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“Bugünden yarının hesabını yapamaz hale geldik”

Ülkemizde genel ücret haline gelen asgari ücret 11 bin 400 lirayken, açlık sınırı ise 14 bin lira. Yoksulluk sınırı olan 45 bin 686 lira, asgari ücretin tam 4 katı.Bu tablo milyonlarca emekçinin açlık ve yoksulluk sınırının altında çalıştığını gösteriyor. Diğer yandan yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle düşen alım gücünü yükseltmek için asgari ücretten, memur ve emekli maaşlarına kadar yapılan ek zamlarla, yeni yeni ekonomik paketlerle önlemler alınmaya çalışılsa da hayat pahalılığına kalıcı bir çözüm bulunabilmiş değil. Bugünden yarının hesabını yapamaz hale geldik.Türkiye’nin sorunlarını çözecek, her engeli aşacak güçlü bir potansiyeli mevcuttur. Milli sosyo-ekonomik politikalar üretilerek, bu potansiyel acilen harekete geçirilmeli, yüksek enflasyonla birlikte gerileyen alım gücü artırılmalı, halkımızın ve emekçilerin refah düzeyi yükseltilmelidir.”

“Vergide adaletin sağlanmasını istiyoruz”

Genel Başkan Yeşil, Türkiye’de resmi rakamlara göre yaklaşık 16 milyon işçiden yalnızca 2 milyon 330 bini sendika üyesi olduğunu vurgulayarak sendikal örgütlenmenin arttırılması gerektiğini ifade etti. Bu tabloyu tersine çevirme mecburiyetinde olduklarını anlatan Yeşil, “Bu nedenledir ki sendikal özgürlüklerin genişletilmesi ve örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması için emek örgütlerinin kararlı mücadelesine ihtiyaç var. Ülkemizde çalışanlar üzerinde büyük bir vergi yükü bulunuyor. Biz emekçiler; vergide adaletin sağlanmasını istiyoruz. Ocak ayında aldığımız maaşı aralık ayında da almak istiyoruz. Düşük ücret sorununun çözülmesini istiyoruz. Eşit işe eşit ücret ilkesinin hayata geçirilmesini istiyoruz. Kıdem tazminatımızın korunmasını istiyoruz. Bu yolda omuz omuza, birlikte mücadelemizle tüm engelleri aşacak; Sendikalarımızı, kurumlarımızı, ülkemizi ve milletimizi daha ilerilere taşıyacağız.” diye konuştu.

Haber Merkezi

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin