Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
184 PROJENİN 170’İ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bartın İl Genel Meclisi 2019 yılı faaliyet raporunu Bartın Valisi Sinan Güner’in de katıldığı toplantı ile oylayarak oy birliği ile kabul etti. Toplantıda 2019 yılı faaliyetleriyle ilgili yapılan açıklamada İl Özel İdaresi tarafından toplamda 184 projenin hedeflendiği, 170 projenin gerçekleştirildiği, ancak 14 projenin tamamlanamadığı belirtildi. Bu kapsamda yılsonu itibariyle; gerçekleşen proje oranının % 93,16, gerçekleşemeyen proje oranın ise % 6,84 olarak tespit edildiği ifade edildi.

Okunma: 897

10.03.2020 13:21

Facebook'ta Paylaş

 İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan İl Genel Meclisinin 4’ üncü birleşimine Bartın Valisi Sinan Güner de katılarak 2019 yılı faaliyet raporunu sundu.

Toplantının açılışında konuşan İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Mart ayı toplantılarının son birleşiminin gerçekleştirileceğini, 15 madde ile ilgili komisyon raporlarının okutularak meclisin oylarına sunulduğunu ve Meclisin oy birliği ile gündemlerin karara bağlandığını ifade etti. Ayrıca 3 dosyanın da havalelerinin gerçekleştirileceğini belirtti. 

Başkan Dursun,  5302 sayılı özel idare kanunu gereği her ayın ilk haftasında başlayan ve 5 gün süren toplantılarda Özel İdarenin iş ve işlemlerinin yürütülebilmesi için alınması gereken kararların yanında yine yasa gereği bazı aylara özel önemli gündemlerin olduğunu hatırlatarak 5302 sayılı Özel İdare Kanunu gereği her ayın ilk haftasında başlayan ve 5 gün süren toplantılarda Özel İdarenin iş ve işlemlerinin yürütülebilmesi için alınması gereken kararların yanında Ocak ayında Denetim Komisyonuna üye seçiminin yapıldığını, Mart ayında ise bir önceki yılın faaliyet raporunun Vali tarafından meclise sunulduğunu, Nisan ayında meclis üyeleri arasından gizli oyla organ seçimlerinin yapıldığını,  Mayıs ayında da bir önceki yıla ait kesin hesabın mecliste görüşülerek karara bağlandığını, Kasım ayında ise diğer aylardan farkı olarak 20 gün sürdüğünü ve bu süre içerisinde meclis çalışmalarıyla bir sonraki yılın çalışma ve yatırım programı ile bütçesinin ortaya çıkarıldığını söyledi.

 Mahalli İdareler Seçimleri ile 2019 yılının Nisan ayında göreve gelen 7. dönem meclisinin geride bıraktığı 11 aylık süreyi de değerlendiren Dursun bu sürenin her bir gününün elbette güllük gülistanlık olmadığını bu konuda bazen siyasi bazen de idari zorlukların yaşanmasının işin doğası gereği olduğunun bilincinde olduklarını ama bu konuda ortak paydanın her zaman Bartın’ın gelişmesini ön planda tuttuklarını o nedenle 7. dönem meclisinin büyük bir gayret ve samimiyetle yürütmüş olduğu bütçe çalışmalarında her şeyden önce hizmet bekleyen tüm kesimlerin güvenini sarsmadan mecliste onaylanan tüm programlara sahip çıkacaklarını söyledi.

Vali Güner 2019 yılı faaliyet raporunu değerlendirdi

2019 yılı faaliyet raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bartın Valisi Sinan Güner ise, “2005 yılında çıkartılmış olan 5302 sayılı yasayla İl Genel Meclisleri yerel parlamenter hüviyetine kavuşturularak özel idarelerin en üst karar organı olmaları sağlanmıştır. Özel idareler bu anlamda yerel temsilcilerinin de katkıları ile yasayla birlikte güçlendirilmiş olan yapılarıyla 15 yıldır ülkemizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda Bartın Özel İdaresi de İl Genel Meclis üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. Ben de bu vesileyle bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm meclis üyelerine ve özel idare personelimize teşekkür etmek istiyorum.”dedi.

Vali Güner açıklamasında tahmini 47.000.000,00 TL olarak belirlenen 2019 yılı bütçesinin yatırımlara ayrılan payın bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla %45 olduğunu söyledi. Ayrıca 2019 bütçesi içerisinde en büyük payın yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayrıldığını açıkladı.

Bu kapsamda 2019 yılı İdare özkaynağının 46.984.252,77 TL gelir gerçekleşerek % 99,96 lara ulaştığını, dış kaynağın ise 68.735.602,84 TL olarak iç ve dış kaynak toplamının   115.719.855,61 TL olduğunu ifade etti.

184 projenin 170’i gerçekleştirildi

Ayrıca İl Özel İdarenin 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programında toplam 184 adet faaliyet bulunduğunu belirtti.

Vali Güner devamında, “Hedeflenen bu projelerden;  170 adet faaliyet (devam eden işlerimizle birlikte) gerçekleştirilmiş,  14 adet faaliyet ise; İptal edilmesi, tasfiye talepleri, talep bulunmaması, ödenek yetersizliği ve bakanlıklar veya diğer merkezi idare kuruluşlarından alınan izin ve onayların süre gecikmeleri sebebiyle tamamlanamamıştır.

Sonuç olarak özetle İl Özel İdaremizce toplam 184 adet proje hedeflenmiş, 170 adedi gerçekleştirilmiş, ancak 14 adedi ise tamamlanamamıştır. Yılsonu itibariyle; gerçekleşen proje oranı % 93,16, gerçekleşemeyen proje oranı ise % 6,84 olarak tespit edilmiştir.

Ayrıca; 44 adet dış kaynak projemizden 3 tanesi Bakanlıklar veya diğer merkezi idare kuruluşlarından aktarılan kaynak ile yapılmış, 41 adedi çeşitli nedenlerle yapılamamıştır.”dedi.

Vali Güner’in sunumunun ardından Başkan Dursun,  5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun İl Genel Meclisinin Görev Ve Yetkileri Başlıklı 10’uncu maddesi gereği 2019 Mali Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliğinin oylanacağını söyledi. Dursun bütçe ile tahsis edilmiş kaynaklar ile dış kaynaktan aktarılan ödeneklerle tahsis edilmiş kaynakların, planlanmış amaçlar doğrultusunda ve iyi mali yönetim ilkelerine uygun olarak etkin, ekonomik, verimli bir şekilde kullanılması gerektiğine değinerek, 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programının programa alınmasında, uygulanmasında ve vatandaşların hizmetine sunulmasının her aşamasında görev alan İl Genel Meclis Üyelerine, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür ettiğini dile getirdi.

Devamında faaliyet raporunu sunumunu yapan Vali Güner’e teşekkür eden Başkan Dursun ayrıca 2019 yılı faaliyet raporuna konu olan tüm projelerin hayata geçirilmesinde ödenek temini açısından emek ve katkısı olan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Genel Meclis Üyelerine ve İdare çalışanlarına teşekkür etti.

Devam eden Meclis toplantısında ise Genel Sekreter Metin Çetin ve birim müdürlerinin sunumlarının ardından Başkan Dursun, Meclise sunulan faaliyet raporunun yeterliliğinin kabulünü meclisin oylarına sunarak yapılan işarı oylama sonucu, ‘İl Özel İdaremizin 2019 Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliği meclisin oy birliği kabul edilmiştir’ dedi.

Toplantı sonunda Başkan Dursun bir sonraki meclisin 01/04/2020 Çarşamba günü saat 15:00’ da gerçekleştirileceğini açıkladı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin