Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BANKOĞLU, “DÜNYAYI, KADINLAR VE ÇOCUKLAR KURTARACAK”

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bankoğlu yaptığı açıklamada kadınların gününü kutlarken, “Dünyayı kadınlar ve çocuklar kurtaracak.”dedi.

Okunma: 916

06.03.2020 16:03

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Milletvekili Bankoğlu yaptığı açıklamada, “Kadının eğitim hakkının, söz hakkının, geleceği planlama hakkının elinden alındığı, eşitsizlik anlayışının dayatıldığı ilkel zihniyeti, 97 sene önce Mustafa Kemal Atatürk, genç Cumhuriyetimiz ile silmiştir. Ancak pek çok etken bu gelişmeyi engellemiş ve maalesef yavaşlatmıştır. Bugün, eğitimde eşit koşulların sağlanamamasından aile yapısındaki bakışa kadar pek çok etken hâlâ kadınlarımızın yolunu kesmekte. Her şeye rağmen kadınlarımız artık dünyadan, gelişmelerden ve olup bitenlerden daha çok haberdar.” dedi.

Konuya ilişkin olarak İktisadi Kalkınma Vakfı’nın 2019 Raporu'ndan söz eden CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, “Türkiye’de kadının istihdamdaki yeri, ne yazık ki Atatürk’ün neredeyse 100 yıl önce başlattığı atılımı çok da ilerletememiş görünüyor. Yüksek öğrenim görmüş kadınlarımızın %70’i iş gücüne katılırken lise ve daha alt düzeyde eğitim görenlerin iş gücüne katılımı ise sadece %28 olarak karşımıza çıkıyor. Hepsi bir yana, ülkemizde iş gücüne katılımda erkeklerin sahip olduğu oran %72,5 iken kadınlarda aynı oran %33,6’dır. Yani erkeklerin yarısından daha az kadın nüfusu çalışma hayatında yer alabilmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınlara, kadın hak ve hukukuna daima büyük önem vermekteyiz. Çalışan ve ekonomik olarak kendine güç kazandıran kadınların hem kendine, hem de ailesine ve ülkeye katkılarının ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu konudaki bilgilendirme, destek ve projelerimizle kadınları sadece iş hayatında değil, siyasette de görmemiz gerektiğine inanıyoruz. Mutlu ve umutlu kadınların toplumu başkalaştırdığını, güzelleştirdiğini, çağdaş ülkeler seviyesine çıkardığını unutmuyoruz. Kadınlarımız, Atatürk’ün önderliğindeki Parlamento'da kadın temsili bakımından dünya 2.’si iken, günümüzdeki temsiliyetinde, 42 Avrupa ülkesi içinde 38.liğe gerilemiştir.”dedi.

Bankoğlu, açıklamalarında kadın girişimcilerin desteklenmesi ve güçlendirilmesinin önemli olduğunu, özellikle yerel yönetimlerin bu anlamda yaptığı çalışmaların çok kıymetli olduğunu belirtti. Sermayesi, emeği olan kadınların her şeyden önce moral desteğine ihtiyacı olduğunu belirten CHP  Bartın Milletvekili Bankoğlu, “Kadınların her ülkede geleceğe yön veren, çocukların yetiştirilmesi konusunda en önemli etken olduğunu unutmayalım. Eğitimli olsun ya da olmasın kadına verilen değer, ona duyulan saygı ve kullanılan dil değişmeden çocuklarımızın gelecek umudunu da canlı tutamayız. Bu durum sadece çalışan kadın meselesi değildir. Aile içi şiddet, toplumsal baskı, devlet gözünde itibarsızlaştırma gibi olumsuzluklar, aslında, toplumu temelinden çürüten olumsuzluklardır. Hepimiz, evlerimizde, mahallemizde kadınları el üstünde tutmaya, aslında tüm bireyler arasında olması gereken saygıyı ve nezaketi unutmama, unutturmama noktasında azami çaba göstermeliyiz.” dedi.

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu açıklamasında son olarak ise, “Dünya Kadınlar Günü’nü, 8 Mart’ın dışında hayatımıza yaydığımız bir bakış açısı ile benimsediğimizde huzurlu ve mutlu yarınlara sahip olacağımızı unutmayalım.”ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin