Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN’IN YENİ TURİZM ROTASI GÜRCÜOLUK MAĞARASI OLACAK

Görünümü ile ilgi çeken damlataşları, kolay ulaşım imkanı ve doğal bir çevreye sahip olması nedeniyle cazibesini koruyan Gürcüoluk Mağarası “Tabiat Varlığı” ilan edildi. Amasra’nın Makaracı köyünün 2 km doğusunda yer alan Mağaraya, Amasra-Çakraz (Bartın-Sinop) karayolu üzerinde bulunan İnpiri ve Karakaçak köyünden de ulaşılmaktadır.

Okunma: 577

13.04.2021 11:35

Facebook'ta Paylaş

Karabük Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunca  “Tabiat Varlığı – B Grubu Mağara olduğuna ilişkin alınan karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 06/04/2021 tarihli ve 721330 sayılı Bakanlık Makam Olur’u ile onaylandı.

Amasra’nın Makaracı köyünün 2 km doğusunda yer alan Mağaraya, Amasra-Çakraz (Bartın-Sinop) karayolu üzerinde bulunan İnpiri ve Karakaçak köyünden de ulaşılmaktadır.


Toplam uzunluğu 169 metre girişe göre en derin noktası -5 metre olan Gürcüoluk mağarası yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil bir mağara. Mağara tek bir galeriden oluşurken ancak damlataş sütunları mağarayı çok sayıda salon ve odacığa ayırmıştır. Genişliği 2-2.5 metre, yüksekliği 1-7 metre arasında değişen mağaranın içi, sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları ile kaplıdır. 

Alana ait koordinat bilgilerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Bilgi Sistemi  “ tvksays.csb.gov.tr” adresinden ulaşabilmekte.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin