Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DEFNEDE HEDEF 23 BİN TON

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü defne üretimine büyük önem veriyor. Müdürlüğün 2023 deki defne üretim hedefi 23 bin ton olarak açıklandı.

Okunma: 1029

18.02.2020 11:05

Facebook'ta Paylaş

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından  Bartın, Kdz. Ereğli ve Zonguldak Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait sahalarda defne envanter ve planlama çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarla defne sahaları rehabilite edilerek verimlilik arttırılırken, aynı zamanda orman köylüsünün bütçesine kayda değer destek sağlama hedefleniyor.

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada defne üretimiyle ilgili şu bilgilere yer verildi; “Türkiye toplam defne üretiminin % 43,3 ‘ünü temin eden Bölge Müdürlüğümüz, 2018 Yılında 12.065 ton ve 2019 Yılında 14.091 ton defne üretimi gerçekleştirmiştir. Bu üretim miktarı da; Orman Genel Müdürlüğüne tarife bedelli satıştan kaynaklanan yaklaşık 2 milyon TL gelir sağlarken, 2 bine yakın orman köylüsünün işlenmesine ve yaklaşık 14 milyon TL doğrudan gelir elde etmesine katkı sağlamaktadır. Elde edilen ürünün büyük kısmı ihraç edildiğinden, ülke ekonomisine katkısı katlanarak artan defne üretiminin artan ivmeyle devam etmesi için her türlü tedbir Bölge Müdürlüğümüzce alınmaktadır. 2023’te hedefimiz 23 bin ton.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin