Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖZKAN, “İŞSİZLİĞİN ALTINDA KÜÇÜK ESNAFIN YOK OLMASI VAR”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan kronik sorun haline gelen işsizliğin altında yatan nedenin küçük esnafın yok olması olduğunu söyledi. Özkan açıklamasında zincir marketlerin artık satmadığı ürünün kalmadığını belirterek küçük esnaf ve sanatkarın korunmadığını vurguladı.

Okunma: 893

22.02.2020 16:15

Facebook'ta Paylaş

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan zincir marketlerin mantar gibi türediğini ve küçük esnafı bitirerek işsizliğe neden olduğunu belirtti.   

Özkan açıklamasında küçük esnaf ve sanatkarın korunmadığını ifade ederek zincir marketlere artık dur denilmesi gerektiğini vurguladı.

Özkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Küçük esnaf ve sanatkar korunmadığı için işsizliğin ve büyükşehirlere göçün sürekli arttığına görüyoruz. Her geçen gün sayıları artan zincir marketler yüzünden esnaf ve sanatkarlarımız işyerini kapatarak işçi konumuna geçiyor. Sayıları hızla azalan küçük esnaf il, ilçe ve köylerden büyük şehirlere göç ediyor. Bugün küçük esnafa yönelik yapılan yanlış uygulamanın yarın kendilerini de etkileyeceğini hesap edemeyen bu firmalar başlarına gelecekten habersiz bir şekilde yüz yıllık geleceği yok etmeye çalışıyorlar..

Zincir marketler yüzünden iş yapamayan esnaf ve sanatkarlar küçük şehirlerden büyük şehirlere göç ederek patronluktan işçi durumuna düşüyor. Ülkenin dört bir yanında zincir marketlerin el atmadığı meslek, gitmedikleri il ve ilçemiz kalmadı. Resmen ülkenin her tarafını kuşatarak küçük esnafı bitme noktasına getirdiler. Yanında eleman çalıştırarak istihdama katkı sağlayan esnafımız ekmek parası kazanamayınca dükkanını kapatıp büyük şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Kendi işinin patronu olan esnafımız ailesiyle birlikte artık işçi konumuna geçerek zincir marketlerde reyon görevlisi olarak çalışıyor. Teknolojiye ayak uydurmayı bahane ederek küçük esnafı günden güne yok ediyorlar. Son zamanlarda işsizliğin sürekli yükselişe geçmesinde esnaf ve sanatkarlarımızın yok olması yatıyor.

“Zincir marketlerin el atmadığı sektör kalmadı”

İşsizliğin önüne geçmek için Perakende Yasası’nda düzenleme yapılarak esnaf ve sanatkarların haksız rekabete karşı korunması gerekiyor. Zincir marketlerin artık el atmadığı hiçbir sektör kalmadı. Zorunlu tüketim mallarından dayanıklı tüketim mallarına kadar her türlü ürünü satıyorlar. Gıda ürünlerinin yanı sıra teknoloji, tekstil, ayakkabı, kozmetik, beyaz eşya, mobilya, halı, küçük ev aletleri, kırtasiye ürünleri, bijuteri, oyuncak, canlı çiçek, kontör, araç lastiği, motor yağı ve antifiriz gibi onlarca sektörün sattığı ürünleri satarak piyasanın dengesini bozuyorlar. Yılın belli dönemlerine özel ürünleri de pazarlayarak sektördeki diğer küçük işletmelerin işini tamamen elinden alıyorlar. Bu kuralsızlık artık son bulmalı. Perakende Yasası’nda yapılacak değişiklikle her türlü ürünü satarak piyasayı alt üst edilmesinin önüne geçilmeli. Aynı zamanda zincir marketlerin açılış kapanış ve açılacakları yerlere getirilecek kurallar ile esnaf ve sanatkarlarımız haksız rekabet karşısında korunmalı.”

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin