Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖZKAN, “TEMEL GIDA ÜRÜNLERİNDE KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLMELİ”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesini istedi. Özkan yaptığı açıklamada toptan ve perakende satışlarda tek bir KDV oranı olmasını dile getirerek fiyatların düşerse vatandaşın alım gücünün artacağını ve KDV’nin düşürülmesi ile tüm vatandaşların rahat bir nefes alacağını ifade etti.

Okunma: 1214

11.02.2020 11:09

Facebook'ta Paylaş

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesini talep etti.

Özkan yaptığı açıklamada, “Üreticinin, tüketicinin ve esnafın rahatlaması için temel gıda ürünlerindeki KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi gerekiyor. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz temel gıda ürünlerindeki KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmeli. Bu konuda atılacak adım, üreticiden tüketiciye, sanayiciden esnafımıza kadar tüm kesimleri büyük oranda rahatlatır. KDV oranı aşağı çekilip maliyetlerin azaltılması fiyatları düşürürken enflasyon da düşüşe geçer. Başta dar gelirli vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın alım gücü yükselir.

 “KDV oranının düşmesine her zamankinden çok ihtiyaç var”

Temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesiyle özellikle dar gelirli vatandaşlar rahat bir nefes alacaktır. Türk mutfağında sofralardan eksik olmayan patates, soğan, domates gibi temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesi dar gelirli vatandaşlarımız başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini rahatlatır. Temel gıda ürünlerinin fiyatı düştüğünde tüketicilerin yanı sıra üretici konumundaki çiftçiler, sanayiciler ve perakendeci olan esnafımız da rahat bir nefes alır. Özellikle enflasyonla mücadele ettiğimiz dönemlerde temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Gıdadaki KDV´nin düşürülmesi aynı zamanda enflasyonla mücadeleye de destek olur. KDV’nin düşürülmesi devleti zarara uğratmaz, aksine vergi gelirlerini artırır.

“KDV oranları eşitlenmeli”

KDV oranının düşürülmesine ek olarak gıda ürünlerindeki toptan ve perakende satışta tek bir KDV oranının uygulanması gerekir. Gıda ürünlerinin birçoğunda toptan alınırken yüzde 1, perakende satarken yüzde 8 KDV oranı uygulanıyor. Bu uygulama, birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Toptan alımda daha düşük oranda KDV ödeyen perakendeci esnafımız, lokanta, kafeterya gibi yerleri işletenler, üzerlerinde kalan KDV yükünden dolayı hem kayıt dışı satışa yönlendiriliyor hem de KDV iadelerinde birçok sorun yaşıyor. Hem gıda ürünlerinin fiyatlarının ucuzlaması hem de KDV uygulamalarındaki sorunların ortadan kalkması için gıdada tek KDV oranı uygulanmalı. Hem toptan satışta hem de perakende satışta KDV oranı yüzde 1 olmalı.”ifadelerine yer verdi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin